4.5G Nedir? Nasıl Kullanırız? Ne İşe Yarar?

1 yıl önce
175 kez görüntülendi

4.5G Nedir? Nasıl Kullanırız? Ne İşe Yarar?

Nedir Bu 4.5G? Nasıl Kullanırız? Ne İşe Yarar? Detaylı Açıklama

 

2015 Ağustosunda yapılan anlaşmalar sonucunda 4.5G için geri sayım başlamıştı.Şuan nisan 1’den itibaren ülkemizde faaliyete geçecek olan 4.5G teknolojisine bir aydan kısa bir süre kaldı. Peki nedir bu 4.5G? 4G değil, 5G değil neden 4.5G? Bunlara soru ve cevaplarla değiniyoruz…

-4.5G Tam Olarak Nedir ?
Aslında Dördüncü Nesil Kablosuz İletişim Ağına 4G deniliyor. Fakat ülkemize 4G’nin bir üst versiyonu gelmesi nedeniyle 4.5G kavramı ile ifade ediliyor.Diğer Avrupa ülkeleri 5G teknolojisine hazırlanırken, bizim ülkemize de 5G’ye en yakın teknoloji getiriliyor.Yalnız 5G için yapılan çalışmaların dünya çapında ancak 2020’de yaygın olarak kullanılacağı uzmanlar tarafından belirtilmekte.Bu yüzden ilerleyen yıllarda 5G kullanımı için ülkemiz bunun hazırlığını 4.5G ile yaptığını söyleyebiliriz.

4.5g 4.5G Nedir? Nasıl Kullanırız? Ne İşe Yarar?

-4.5G Ne İşe Yarar?
Tek cümle ile ifade edecek olursak 4.5, daha yüksek mobil internet hızı, daha büyük bir ağ, daha fazla data kapasitesi vb. gibi telekomünikasyon özelliklerinin en hızlı düzeyde kullanılmasıdır. Yalnız 4.5G teknolojisini web sayfalarında gezerken, sosyal ağlarda dolaşırken yada haber okurken anlayamayabiliriz. Bunun sebebi aslında 3G’nin bunun için yeterli olmasıdır. 4.5G, daha çok video-müzik gibi akışlarda daha kesintisiz , bulut servislerinde daha hızlı ya da Skype, Facebook gibi görüntülü görüşme uygulamalarında daha yüksek bir video kalitesi ile kesinti olmadan görüşme hizmeti verecektir.4.5G tabiki de bunlarla sınırlı değil. Mobil cihazlar üzerinden yapılacak olan tüm mobil internetle alakalı durumlar 4.5G ile daha hızlı bir şekilde yapılacaktır. Örneğin sağlıktan eğitime, makinalar arası iletişimden bulut servislerine kadar bir çok yeni alanda hizmet verecektir.

 

-4.5G’den Kimler Faydalanabilir?
Şuan da günümüzde televizyonlarda olsun radyolarda yada websayfaları gibi reklam piyasasının döndüğü her mecrada operatörler 4.5G’nin bolca reklamlarını yapmaktadırlar. Bununla beraber mobil cihazımızın da 4.5G’yi desteklemesi önemli. Yaklaşık 1-2 yıldır çıkan cihazlarda 4G özelliği bulunmakta. Eğer yeni telefon alıcısı iseniz buna dikkat etmeniz tavsiye edilir.

 

-4.5G’nin Bağlantı Hızı Nedir?
Kısaca örnek vermek gerekirse 3G ile 8GB’lık 1 saatten fazla süren HD kalitesindeki bir filmi yükleme süresi, 4.5G ile 6 saniye gibi rakamlara düşecektir.
-Peki Hangi Telefonlar desteklemektedir?
Tam Liste için Takipte Kalınız…

4.5g 4.5G Nedir? Nasıl Kullanırız? Ne İşe Yarar?

4.5G Nedir? Nasıl Kullanırız? Ne İşe Yarar? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık