Android Cihazlarda Pil Tasarrufu Nasıl Yapılır?

3 yıl önce
341 kez görüntülendi

Android Cihazlarda Pil Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Android Cihazlarda Pil Tasarrufu Nasıl Yapılır

Android telefonların hemen her işlem için kullanılmasıyla gün sonuna kadar şarj göstergeleri azalmaktadır. Peki, Android cihazlarda pil tasarrufu nasıl yapılır? Şarj kullanımının düzenlenmesi, pil tasarrufunun yapılabilmesi için bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler aşağıda sıralanmıştır.

  • Gereksiz Uygulamaları Yüklemeyin: Android marketlerde yer alan her programın yüklenmesi doğru değildir. Kullanmadığınız, ihtiyacınız olmayan gereksiz uygulamalar telefonunuzda donmalara sebep olabilmektedir.
  • 4-5 Ayda Bir Fabrika Ayarlarına Dönülmesi: Gerekli yedeklemelerin yapılmasıyla fabrika ayarlarına dönülmesi cihazlarda oldukça iyi derecede hızlanmaya neden olmakta ve cihazı gereksiz yere yormakta olan uygulama ve dosyaları silerek pil ömrünü uzatmaktadır.
  • Gereksiz Hizmetlerin Kapatılması: Telefon kullanımı sırasında ihtiyaç olmadığı halde çalışan Wi-Fi, Bluetooth, GPS gibi hizmetlerin çalışması pilin daha çabuk bitmesine neden olmaktadır. Özellikle GPS verisi pil ömrünü çok ciddi derecede azaltmaktadır.
  • Ekran Parlaklığı: Android cihazların bir video, görüntü gibi şeylerin izlenmesi için kullanımı dışında ekran parlaklığının sonuna kadar açılması oldukça gereksizdir. Bunun yerine otomatik aydınlatma seçeneğinin kurulması daha iyi olacaktır. En iyi kullanım ise görmeyi zorlaştırmayacak en düşük parlaklığın seçilmesidir.
  • 3G- 2G Arası Dolaşım Verisi: 3G’nin olmadığı durumlarda veri transferi olmayacağı düşünülmektedir. Ancak 3G yalnızca hizmet hızını etkilemektedir. 3G’nin kapatılması batarya için oldukça faydalı olmaktadır.
  • Flash Player: Bilindiği üzere Flash videolar ve Flash animasyonlar telefon işlemcisini aşırı derecede kullanmakta ve internette dolaşırken pil ömrünü aşırı tüketmesi söz konusudur. Bu durumda Flash Player’in gereksiz durumlarda kapatılması oldukça etkili olmaktadır.

Aranan Kelimeler:

  • pil tasarruf uygulaması bluetoothla mî çalışır ayarları nasıl yapılır (1)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık