Android İçin f.lux Geliyor

17 Görüntüleme
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

F.lux Android yazılımını geliştirme kararı aldı. Ekran başında uzun vakitler geçirenlerin favori programı olan f.lux basit görünsede aslında çok yönden işlevsel. Sabah saatlerinde ekranlardaki ışık dengesi gözümüzü çok fazla rahatsız etmezken gece geç saatlerde mobil cihazlarıyla uğraşanların korkulu rüyası maalesef bu olmaktadır.

flux-android

Peki ya f.lux nedir ne işe yarar?

F.lux saatleri baz alarak mobil cihazımızın ekranının “renk sıcaklığını” ayarlamakla ilgili bir programdır bu şekilde gözlerimizin dinlenmesini, daha az yorulmasını sağlar.Daha iyi açmak gerekirse her rengin kendine özel bir renk sıcaklığı vardır bu renk sıcaklıkları Kelvin cinsinden birer değerlere sahiptir.F.lux bu renk sıcaklık değerlerini hesaplayıp günün o saatine en uygun olan dereceye getirir böylelikle gözümüzdeki yorgunluk hissini hafifletir. Ayrıca f.lux programının içinde ufak bir ayar bölümü bulabilir tercihlerinize göre size uygun olan ayarlamaları yapabilirsiniz. F.lux’a ekran parlaklığı yönünden bakmak doğru değildir ekran parlaklığı ne kadar düşürülürse düşürülsün f.lux’ın işlevi sağlanamaz. Ekran parlaklığı ve renk sıcaklığı birbirinden ayrı kavramlardır f.lux’a bu yüzden ihtiyaç duyuyoruz.

Eğer renk konusunda hassassanız yada renklerle uğraşıyorsanız bu programdan yine de uzak durmanızda fayda var çünkü maalesef program işlevi gereği renkleri tam olarak canlı haliyle yansıtamıyor.Ama gözlerinizin yorulmasından şikayetçiyseniz bu program tam size göre hazır Android’e gelmişken kaçırmayın deriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir