Android Pay Aktif olacak mı?

4 Görüntüleme
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Android Pay Aktif olacak mı?

Beraberinde oldukça gürültü getiren Android Pay Google’ın büyük bir atak yaparak piyasaya sürdüğü ödeme sistemidir. Bu tıkla öde sistemini sağlayan ödeme platformu mobil cihazlar üzerinde kullanılabilecektir. Android Pay herhangi bir temassız ödeme sistemi olmadan işlem yapabilir bunu yaparken NFC (Near Field Communicaion) sistemini kullanır ve kredi kartı bilgilerini karşıya aktarır. Mobil cihazların kullanımının yaygınlaşması ile yapılan işlem sayısının artması paralel ilerlerken bu sistemin getirileri kullanıcıları mutlu etmeye yetecek gibi gözüküyor. Bu sistem sayesinde yanımızda nakit para veya kredi kartı taşımadan sadece mobil cihazımız ile alışveriş işlemlerini gerçekleştirebilecek bunun yanı sıra fiziksel ürünler haricinde sanal ürünlerde de aynı ödeme sistemini kullanabileceğiz.

android-pay

Bunca teknoloji duyurulmuşken akıllarda oluşan en büyük soru Android Pay sistemi ne zaman kullanılmaya başlanacak oluyor. Apple Pay ve Samsung Pay’in yanı sıra gelen bu sistem İngiltere gibi bazı ülkelerde kullanılmaya başlansa da maalesef ülkemizde henüz aktif hale gelmemiştir. Google’ın bu yöndeki haberlerini incelersek bu senenin sonuna doğru sistemin aktif hale gelebileceğini görebiliriz fakat önemli olan bu sistemin ne kadar yaygınlaşacağı. Diğer ülkeleri ele aldığımızda Apple Pay sisteminden ilerlersek aktif hale geldiğinden itibaren 2-3 sene sonra aktif olarak kullanıldığını görüyoruz ülkemizdeki nakit kullanımını da ele alırsak bu sürenin 3-4 seneye uzayabileceğini söyleyebiliriz tabi ki bu varsayımların yanında bu sistemin hiç tutmama ihtimalide bulunmakta. Eğer bu sistem bu sene içinde aktif hale gelirse parmak izi okuyabilen telefonlarda aktif olarak kullanılabilecek. Bunun sebebi ise sistemde bir parmak izi kimlik doğrulama aracının kullanılacak olması. Bu özelliğin bulunmadığı cihazlarda doğrudan parola ile ödeme yapılıp yapılamayacağı merak konusu fakat bunun cevabını vermek bu aşamada mümkün değil.

android-pay-ne-zaman-aktif-olacak

Uzun lafın kısası bu sistem ülkemizde sene sonuna aktif olsa dahi aktif olarak kullanılması ne kadar zaman alır bilinemiyor. Fakat sistem aktif olarak kullanılmaya başlanırsa kullanıcılarına büyük bir kolaylık getireceği kesin. Google’ın ürettiği bu sistemin sadece Android cihazlarda kullanılabileceğini söylemeden geçmemek gerek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir