Android Yazılım Dili Değişiyor!

34 Görüntüleme
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Android Yazılım Dili Değişiyor!

Programa alanında oldukça başarılı işlere imza atan Google firmasının Android ürününü kodladığı yazılım dili normalde Go’idi. Go dilini geliştirebildiği kadar geliştiren Google firması artık Go dili ile Android’in yürümeyeceğini öne sürerek Android için yeni bir yazılım diline geçmeyi tercih etti.Javayı aktif olarak kullanan Google bu yeni programlama diline geçerken Java’yı ortadan kaldırmayacaklarını da ek olarak belirtti.

yazım-dili

Normalde yeni bir dil arayışına girilmeden önce Google’ın planlarında Android’in yazılım dili olarak Kotlin isimli bir yazılım dili kullanmak vardı.Fakat bu sözü geçen dilin derlenme zamanının çok uzun sürmesi nedeni ile endişeye giren Google bu dile sıcak bakmadı ve tekrar bir dil arayışına girdi.Şu günlerde ise bir web sitesinin yanımladığı habere göre Google , Swift dilini kullanacak gibi gözüküyor. Swift dili nedir soruna gelirsek. Swift bir çeşit programlama dilidir. Bu programlama dili ileri derecede aktif ve bilgili programcılar tarafından oluşturulmuştur. Google bu rekabette geri kaldığını düşündüğünden dolayı Android’in yeni programlama dili olarak Swift i kullanacak gibi gözüküyor.

swift-wallpaper

Böylede Android cihazlara bir sürü yenilik gelecek diyebiliriz. Kullanıcılar ise bu dilin beraberinde getireceği yenilikleri merakla bekliyor.

 

Anahtar Kelimeler : Android, Android Dili , Swift , Google

Aranan Kelimeler:

  • anahtar yazılım dili (1)
  • go yazılım dili (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir