Google Çevrimdışı Ses Tanıma Sistemi

15 Görüntüleme
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Google Çevrimdışı Ses Tanıma Sistemi

Google, hayatın her alanında insanlara kolaylık sağlayacak teknolojilerini her gün bir yenisini eklemeye devam ediyor.  Şu an çevrimiçi olarak hizmet veren ses tanıma sistemini,  Google çevimdışı ses tanıma sistemi olarak kullanıcıların hizmetine sunmaya hazırlanıyor. Bu sayede online olmadan da bu özelliği kolaylıkla kullanmamız sağlanacak.

google-ses-tanima

 

Google çevrimdışı ses tanıma sistemi oluşturulurken, Youtube üzerinden yaklaşık 2000 saatlik videolardan alınan ses dalgalarından yararlanıldığı açıklandı. İlk olarak 2009 yılında Google vocie olarak hayatımıza giren sistem akıllı telefon kullanmayı giderek kolaylaştıracak. Bu sayede telefon üzerinde ya da android cihazlarda ellerimizi kullanmadan kolaylıkla işlem yapabileceğiz.google-cevrim-dısi

İlk deneme çalışması Nexus 5 cihazı üzerinde yapılan sistemde amaç ileri derecede ki komutları sunucuya kolay bir şekilde aktarmak ve aramaların daha hatasız bir şekilde yapılmasını amaçlıyor. Dört çekirdekli 2.26 GH işlemcili ve 2 GB ram’e sahip telefon bu sistemin başarılı bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Google çevrimdışı ses tanıma sistemi diğer sürümlerinden farklı olarak hata yüzdesini yüzde 13,5’e kadar düşürmekte ve bu da performansı arttırmaktadır. Sistemin ne zaman kullanıcıların hizmetine sunulacağı ise bilinmiyor. Özel bir algoritma hazırlanan sistem için 3 milyon farklı anonim ses üzerinden hazırlanmış. Hata payı bu çeşitlilik sayesinde en aza indirgenmeye çalışılmış. Kullanımının anlatıldığı kadar kolay olup olmadığı hizmete açıldıktan sonra görülecektir.

 

Aranan Kelimeler:

  • google ses tanıma sistemi (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir